Ι. Ναός Αγ. Γεωργίου
Βρίσκεται στά ἀνατολικά τῆς πόλης, στόν συνοικισμό Ἀφροδίτη καί στόν ἐξόχως γραφικό ὁμώνυμο λόφο. Ὁ ναός ἀναφέρεται σέ ἐπιστολή τοῦ διαπρεποῦς Μητροπολίτου Ναυπάκτου Ἰωάννη Ἀπόκαυκου, ὅπου γίνεται μνεία τοῦ προαστείου τοῦ Μεγαλομάρτυρος Ἁγίου Γεωργίου. Ὁ ὑπάρχων ναός πού εἶναι τρουλαῖος, τρίχωρος, μέ πρόναο ἔχει δομή πλεκτή μέ λίθους λαξευμένους καί ἁρμούς διά πηχακίων.
Ἡ τελετή θεμελίωσης τοῦ ναοῦ πραγματοποιήθηκε στίς 24 Μαρτίου 1964 καί τῶν ἐγκαινίων στίς 5 Ἀπριλίου 1970. Πρό αὐτοῦ ὑπῆρχε μικρός ναΐσκος.
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ:
- Μητροπολίτου Ἀλεξάνδρου: Τό ἐφημεριακό μας συναξάρι, Ε.Ν. 35, Ὀκτ-Δεκ. 1992, σ. 19-20. Ἰωάννου Σπυροπούλου, Ἱερέως: Ὁ Ἱ. Ναός Ἁγίου Γεωργίου Ναυπάκτου, π. Ἐκκλησιαστική Ναῦς, 42 Ἰούλ. Αὔγ.Σεπτ. 1994. σ. 8-10
Προσκυνητάρι Ἁγίου Γεωργίου
Βρίσκεται στή νότια πλευρά τοῦ λόφου, κάτω ἀπό τό ναό ἐπί τῆς ὁδοῦ πρός Ἄμφισσα. Ἀνεγέρθηκε τό 1992, σέ ἀντικατάσταση τοῦ ἑτοιμόρροπου παλαιοῦ μέ δαπάνη τοῦ ἰατροῦ Κων. Κατσούλη.
- Προβολές: 279188